„Polski plakat jazzowy. Pamięci Leopolda Tyrmanda” – wystawa plakatów

W ramach 16. Sosnowieckich Dni Literatury Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu zaprasza serdecznie na wirtualne zwiedzanie wystawy „Polski plakat jazzowy. Pamięci Leopolda Tyrmanda”. Wystawa została przygotowana przez kolekcjonera Krzysztofa Dydo, a plakaty jazzowe o dokumenty i zdjęcia związane z postacią autora „Złego” wzbogacił biograf Tyrmanda, Marcel Woźniak – gość specjalny tegorocznej edycji SDL.

Na wystawie prezentowane są plakaty z niezwykle bogatej i oryginalnej kolekcji Dydo Poster Gallery z Krakowa. Najstarszy pochodzi z 1956 roku (Błękitny jazz), najmłodszy z 2018 (Polish Independent Jazz Poster, Winnica). Wielbiciele jazzu i polskiej szkoły plakatu, ale nie tylko oni, rozpoznają na pewno nazwiska autorów takich jak między innymi: Eryk Lipiński, Roman Kalarus (autor corocznych plakatów promujących Sosnowieckie Dni Literatury), Lech Majewski, Jan Sawka, Tomasz Kipka, Leszek Żebrowski czy Monika Starowicz.

Rok 2020 ogłoszony został w Polsce rokiem Leopolda Tyrmanda. On też patronuje 16. SDL. Na wystawie nie mogło więc zabraknąć akcentów związanych z pisarzem – wielbicielem i wielkim propagatorem jazzu w Polsce, autorem zbioru szkiców „U brzegu jazzu”.

Wystawa będzie prezentowana w Galerii Zagłębiowskiej Mediateki w dn. 16.11-31.12.2020. Wstęp do Galerii uzależniony będzie od obowiązującego reżimu sanitarnego związanego z pandemią COViD-19. Prosimy o każdorazowe telefoniczne zgłaszanie chęci obejrzenia wystawy „na żywo” (693 266 411). W pozostałych przypadkach polecamy zwiedzanie wirtualne: https://www.youtube.com/watch?v=dNj-jVfz1wo&t=154s

16. Sosnowieckie Dni Literatury powstają we współpracy z: Dydo Poster Gallery, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu i Instytutu Mikołowskiego im. R. Wojaczka.

Honorowy patronat objęli: Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek.

Patronat medialny objęli: „Gazeta Wyborcza – Katowice”, „Wiadomości Zagłębia”, „Twoje Zagłębie”, „Kurier Miejski”, „Śląsk”, Fundacja Kultury „Afront”, „ArtPapier”, „Gazeta Uniwersytecka UŚ”, Radio eM, silesiakultura.pl, sosnowiec.pl, sosnowiecki.pl, coigdzie.pl.

Oryginalny plakat promujący 16. SDL zaprojektował, jak co roku, prof. Roman Kalarus.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publiczne w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter).

    Kontakt


    Można się z nami kontaktować telefonicznie: 32 296-23-06
    wysyłając e-maila na adres: senior60@um.sosnowiec.pl,
    lub odwiedzając nas osobiście: Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu
    ul. 3-go Maja 33, 41-200 Sosnowiec, pokój 403, piętro